zielony listek naklejka

Kursy doszkalające dla młodych kierowców

Okres obowiązywania okresu próbnego dla kierowców zbliża się nieuchronnie. Na samochodach każdego młodego kierowcy już w czerwcu zobaczymy zielone listki, jeden z przodu, drugi z tyłu.

Ustawodawca zobowiązał wszystkich świeżych kierowców, którzy po 4 czerwca 2018 otrzymają prawo jazdy do ukończenia dodatkowych szkoleń, jednego teoretycznego i drugiego praktycznego. Szkolenia te to: szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Oba te szkolenia będą obowiązkowe do odbycia pomiędzy 4 i 8 miesiącem okresu próbnego. Jeśli kierowca spóźni się, prawo jazdy zostanie mu cofnięte.

przyssawka zielony listek
przyssawka zielony listek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaki jest cel szkoleń dla młodych kierowców w okresie próbnym? Jeśli chodzi o szkolenie, którye będzie odbywało się w WORD, ustawa o kierujących pojazdami mówi:

Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest prowadzony w formie zajęć o charakterze teoretycznym, trwających 2 godziny, i obejmuje w szczególności przedstawienie:
1) czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
2) problematyki wypadków drogowych;
3) psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym

Jeśli chodzi o szkolenie praktyczne to ma ono na celu głownie przedstawienie negatywnych aspektów nadmiernej prędkości oraz wyrobienie obronnej postawy u osób szkolonych, określone jest to w następujący sposób:

Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jest przeprowadzane w formie ćwiczeń praktycznych, trwających 1 godzinę, i ma na celu:
1) uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości;
2) kształtowanie postawy defensywnej u osoby szkolonej.

Jaki jest koszt wspomnianych szkoleń? Szkolenie teoretyczne zgodnie z przepisami nie może kosztować więcej niż 100 zł, takiej tez ceny należy się spodziewać, wspomniana oplata jest przychodem WORD. Co do szkolenia praktycznego maksymalna cena to 200 zł. Łącznie należy więc spodziewać się dodatkowego wydatku w kwocie 300 zł za oba szkolenia. Po ich ukończeniu otrzymamy odpowiednie zaświadczenia, które koniecznie przed upływem 8 miesięcy okresu próbnego należy złożyć w starostwie. Spóźnienie będzie skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy.

Szkolenie teoretyczne będzie przeprowadzanie w ośrodkach WORD, natomiast praktyczne w specjalistycznych ośrodkach zajmujących się takimi szkoleniami praktycznymi.

Przypomnijmy: w okresie próbnym obowiązującym 2 lata od dnia uzyskania prawa jazdy, młody stażem kierowca będzie obowiązany poruszać się samochodem, na którego przedniej i tylnej szybie będą umieszczone przyssawki lub naklejki z symbolem zielonego liścia zgodnym ze wzorem określonym w ustawie. (takie przyssawki i naklejki z zielonym listkiem możesz nabyć w naszym sklepie). Dodatkowo kierowca nie będzie mógł pracować w okresie próbnym zawodowo jako kierowca oraz przekraczać określonych w ustawie dopuszczalnych prędkości, które są niższe niż dla innych kierujących.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *